Otázky a odpovede o kamenných kobercoch

V súčasnej dobe majú kamenné koberce vzostupný trend a nahrádzajú dlažby a rôzne iné horizontálne aj vertikálne povrchy či už v exteriéri alebo v interiéri. Vďaka protišmykovej funkcii sa kamenný koberec uplatní nielen ako bezpečný chodník v exteriéri, ale aj v interiéri ako dlažba do kuchyne či kúpelne. Je zdravotne nezávadný, extrémne pevný a pri správnej a odbornej pokládke má veľmi dlhú životnosť.

Čo je to kamenný koberec?

Povrch je zložený z kameniva príslušnej frakcie, spojiva a živice. Samotná živica dodáva kamennému kobercu extrémnu pevnosť a vďaka nej má nosnosť záťaže až do 3,5 t. Preto sa hodí na príjazdové pásy pre auto alebo ako podlaha do garáže.

Ako materiál sa na realizáciu kobercov používa kamenivo: riečne, tzv. dunajský štrk či mramorové kamienky – suché.  

Príklady použitia kamenného koberca

Kamenný koberec sa dá aplikovať v exteriéri aj interiéri, na horizontálnych aj vertikálnych povrchoch. Časté príklady použitia sú napríklad:

  • podlaha do garáže
  • príjazdové pásy pre auto alebo stojisko
  • plocha okolo bazéna
  • schody (hlavne v exteriéri)
  • podlaha na terase rodinného domu či reštaurácie
  • rôzne povrchy v kúpelni

Kamenné koberce však nie sú obmedzené len na zaužívané využitie, dajú sa aplikovať aj netradične, napríklad na parapety.

Príklady realizácie na rôznych miestach nájdete v našej fotogalérii.

Máte záujem o odborné poradenstvo alebo kalkuláciu ceny?

Výhody kamenných kobercov

Nevýhody kamenných kobercov

Nevýhody sa teda týkajú hlavne technickej náročnosti pokládky kamenného koberca. Preto odporúčame nechať realizáciu na našich odborníkov.

Je potrebná údržba?

Tak ako každé technické dielo, aj kamenný koberec potrebuje starostlivosť. Keďže kameň je prírodný materiál a pôsobí na neho UV žiarenie, časom povrch vybledne a je potrebné mu prinavrátiť lesk a oživiť ho. Na to slúži regeneračný polyuretanový nástrek, ktorý je odolný voči UV žiareniu a chráni koberec pred vyblednutím. Tento nástrek zvykneme realizovať jednorazovo zhruba jeden rok od pokládky.

 

Bežná údržba, teda čistenie, je vďaka povrchu bez špár jednoduché a rýchle.

 

Ak by ste chceli v budúcnosti rozšíriť plochu kamenného koberca, alebo ak by náhodou došlo k poškodeniu povrchu, výhoda oproti bežným povrchom je to, že už sa nemusíte obávať, že nezoženiete rovnaký model dlažby. Kamenivo je totiž prírodná surovina a aj po dlhých rokoch je jeho ponuka stále rovnaká.